BOTOKS

Jad kiełbasiany, botoks, toksyna botulinowa – to wszystko nazwy jednego związku, który wytwarzają bakterie Clostridium botulinum, czyli pałeczki jadu kiełbasianego. W dermatologii estetycznej toksyna ta wykorzystywana jest stosunkowo od niedawna, to znaczy od lat 90-tych dwudziestego wieku.

Jak działa botoks?

Podczas zabiegu za pomocą igły wstrzykuje się botoks w mięsień odpowiedzialny za powstawanie zmarszczek. Niekiedy dodatkowo stosuje się np. głęboki peeling medyczny, kwas hialuronowy lub kurację z użyciem kolagenu. 
Botoks używany jest głównie przez osoby po 35 roku życia, chcące wygładzić zmarszczki i sprawić tym samym, że twarz będzie wyglądała młodziej, choć profilaktyka powstawania zmarszczek statycznych u młodszych osób, po 25 roku życia, jest coraz powszechniejsza. Ukłucia są praktycznie niebolesne, powodować mogą jedynie lekkie pieczenie, a cały zabieg nie trwa długo.
W jaki sposób ten toksyczny związek pomaga upiększyć skórę twarzy? Mechanizm działania Botoksu polega na blokowaniu połączeń nerwowo-mięśniowych w tkankach, co powoduje rozluźnienie mięśni mimicznych i wygładzenie skóry. Dzięki temu bruzda maleje i ulega wyraźnemu wygładzeniu. Zabieg warto powtarzać mniej więcej co pół roku, aby trwale utrzymać efekt.

Poniżej przykład efektu likwidacji toksyną botulinową zmarszczek poprzecznych czoła,
wykonany w naszym gabinecie:


Możliwe skutki uboczne:

Zabieg wstrzyknięcia botoksu jest uznawany za mało ryzykowny – powikłania występują jedynie w kilku procentach przypadków. Często, jeśli się pojawią, szybko ustępują, w przeciągu mniej więcej tygodnia. Do objawów niepożądanych należeć mogą m.in. zasinienia na twarzy, pieczenie, opuchlizna, objawy grypopodobne, bóle głowy, nudności.

Przebieg zabiegu:

Zabieg jest szybki, zwykle trwa 20 do 30 minut. Lekarz przed iniekcją może znieczulić obszar poddawany zabiegowi chłodzącym kremem anestezjologicznym, ale nie jest to konieczne. Następnie oczyści obszar poddawany zabiegowi i użyje cienkiej igły, by wstrzyknąć potrzebną dawkę preparatu.

Zastrzyki z botoksu sprawdzają się najlepiej w wygładzaniu poziomych zmarszczek na czole, pionowych między brwiami i tzw. „kurzych łapek” w zewnętrznych kącikach oczu.
Prawie natychmiast po zabiegu można wrócić do pracy lub innych zwyczajowych czynności.

Kiedy zaczyna działać botoks?

Botoks zaczyna działać po 3 - 4 dniach, jednakże pełne jego działanie możemy zobaczyć po około 7 - 14 dniach od zabiegu. Efekt działania utrzymuje się około 4 - 8 miesięcy. Po tym okresie ponownie, bez żadnych obaw można poddać się zabiegowi. Po kolejnych zabiegach czas działania wydłuża się.

Czy zabieg zmieni mimikę mięśni twarzy?

Z biegiem czasu, w miejscach, gdzie często kurczą się mięśnie twarzy, pojawiają się zmarszczki. Najgłębsze tworzą się wokół oczu i ust. Botoks blokuje wysyłanie sygnałów z zakończeń nerwowych, odpowiedzialnych za poruszanie się mięśni twarzy. W rezultacie częściowego paraliżu mięśni, linie, w które został wstrzyknięty botoks wygładzają się, podczas gdy pozostałe mięśnie pracują normalnie. W większości przypadków, po zastosowaniu botoksu, mimika twarzy zostaje zachowana. Wiele kobiet martwi się, że zabiegi wygładzania zmarszczek mogą zrujnować naturalną ekspresję ich twarzy i doprowadzić do efektu "zamrożonego" czoła, który uniemożliwi wyrażanie radości lub gniewu. Jednak doświadczony lekarz będzie w stanie poddać zabiegowi wyłącznie cienki mięsień odpowiadający za powstawanie zmarszczek, a nie mięśnie dookoła. Dzięki temu mięśnie niepoddane zabiegowi pracują normalnie, więc ekspresja mimiki pozostanie naturalna.<<< wstecz