Jest to nieinwazyjny zabieg w profesjonalnej komorze hiperbarycznej. Podczas zabiegu, osoba w komorze oddycha skoncentrowanym tlenem w warunkach podwyższonego ciśnienia.
Z komory do tlenoterapii hiperbarycznej mogą korzystać osoby w każdym wieku: dzieci, młodzież, dorośli, seniorzy. Wskazań do takiej terapii jest wiele. Jak działa sama komora?
Gdy ciśnienie w komorze wzrasta, poszerzają się naczynia włosowate, a co za tym idzie, cząsteczki tlenu dostają się nawet do trudno dostępnych i nieprawidłowo natlenionych tkanek.
Koronawirus sieje spustoszenie w organizmie – spustoszenie, które często prowadzi do poważnych powikłań, w tym niewydolności płuc występującej jeszcze długo po przebyciu choroby. Jednak problemy z oddychaniem to nie jedyne objawy wchodzące w skład tzw. ZESPOŁU POCOVIDOWEGO, który w większym lub mniejszym stopniu dotyka każdego ozdrowieńca.
Pomóc w ustąpieniu uciążliwych dolegliwości może odpowiednio prowadzona terapia hiperbaryczna.
Jednym z głównych powikłań, które występują po przebyciu COVID-19, są mniejsze lub większe kłopoty z oddychaniem spowodowane powstałymi na skutek choroby uszkodzeniami płuc, tzw. bliznami. Duszności, niemożność złapania tchu oraz zadyszka przy nawet niewielkim wysiłku fizycznym – tych objawów nie wolno lekceważyć. Przewlekłe niedotlenienie może prowadzić do dużo poważniejszych zaburzeń, w tym tych o podłożu neuropsychiatrycznym.
Wśród powikłań po infekcji SARS-CoV-2 można wymienić wiele dolegliwości. Na tzw. zespół pocovidowy, na który statystycznie cierpi co dziesiąty ozdrowieniec, składają się:
Powikłania po COVID-19 utrudniają powrót do codziennych zajęć – najprostsze czynności stają się problemem, praca fizyczna powoduje zmęczenie, a ta umysłowa nie idzie tak lekko jak kiedyś. Nic dziwnego, że ozdrowieńcy szukają sposobów na szybszy powrót do normalnego funkcjonowania. Z pomocą może przyjść tlenoterapia. Skuteczność tego typu leczenia potwierdziły badania przeprowadzone w samym centrum epidemii, czyli chińskim mieście Wuhan oraz w krajach takich jak Stany Zjednoczone czy Hiszpania.
Terapia hiperbaryczna wpływa na lepsze dotlenienie organizmu, zwiększa tzw. saturację krwi, co pozwala skuteczniej walczyć z wieloma stanami chorobowymi i zapalnymi. Bóle mięśni, zmęczenie, kłopoty z koncentracją czy problemy ze snem – czyli wszystkie dolegliwości dotykające osoby, które chorowały na COVID-19 – można złagodzić, a nawet wyleczyć dzięki tlenoterapii. Co więcej, zdolność tlenu hiperbarycznego do penetracji tkanek przyspiesza procesy regeneracji organizmu i pomaga uporać się z „pamiątkowymi” bliznami w płucach utrudniającymi oddychanie.
Warto też podkreślić, że dzięki terapii hiperbarycznej nawet 8-krotnie wzrasta liczba komórek macierzystych w organizmie, czyli tych najbardziej „pierwotnych” i „plastycznych”. To właśnie te komórki, jako jedyne, mają zdolność przekształcania się w komórki innych tkanek i wspomagać te miejsca w organizmie, które wymagają odbudowy.
Najnowsze badania lekarzy z USA potwierdzają skuteczność komórek macierzystych w leczeniu COVID-19 i powikłań po przebytej chorobie.
Poza tym zabiegi tlenoterapii hiperbarycznej m.in.:
Ogromnym atutem komory jest możliwość korzystania z niej dwóch osób jednocześnie np. matki z dzieckiem, co zmniejsza znacznie stres u dziecka
( terapia autyzmu, ADHD)
Tlenoterapia hiperbaryczna (HBOT), to nieinwazyjna metoda leczenia polegająca na poddawaniu pacjenta działaniu mieszanin gazowych zawierających wysokie stężenia tlenu w warunkach zwiększonego ciśnienia.
Terapia hiperbaryczna jest pomocna w leczeniu wielu schorzeń ze względu na fakt, że jest to jedna z najbardziej skutecznych metod dostarczania tlenu do tkanek.
Obecnie często wykorzystuje się ją w celu wspomagania leczenia rozmaitych chorób i dolegliwości – tych fizycznych oraz tych o podłożu neurologicznym. Terapię hiperbaryczną stosuje się między innymi przy:
Korzyści jest bardzo wiele!
Znaczący wzrost ilości tlenu dostarczanego do organizmu w czasie terapii hiperbarycznej uruchamia i przyśpiesza procesy regeneracji oraz leczenia miejsc dotkniętych chorobą.
Co ważne, następstwem terapii hiperbarycznej jest nawet 8-krotny wzrost liczby komórek macierzystych w organizmie, czyli tych, które mają zdolność przekształcania się w komórki innych tkanek.
Regularne pobyty w komorze hiperbarycznej podnoszą wydolność organizmu, przyspieszają procesy regeneracji po treningach fizycznych oraz sprzyjają leczeniu wszelkiego rodzaju przeciążeń i mikrourazów.
Działają także przeciwbólowo, wpływają na procesy naprawcze w tkance kostnej, chrząstce oraz w mięśniach szkieletowych, przyśpieszając tym samym rehabilitację po zabiegach chirurgicznych, w tym tych z zakresu ortopedii.
Terapia hiperbaryczna wpływa także pozytywnie na dotlenienie mózgu, wspomagając tym samym regenerację tkanek po porażeniach mózgowych czy urazach neurologicznych, takich jak wylewy lub udary. Uśmierza również silne bóle migrenowe i wpływa na nasz ogólny dobrostan: łagodzi objawy stresu, przewlekłego zmęczenia czy napięcia psychicznego, w tym stanów depresyjnych.
Równocześnie wpływa pozytywnie na naszą pamięć i koncentrację.